s
Pro více informací a konzultace VOLEJTE: 603 466 620 !
micronutrients Mezi mikronutrienty patří zejména vitamíny, minerály a stopové prvky. Tyto vitamíny a minerály jsou klíčem všech reakcí, které se odehrávají v lidském těle. Ačkoliv nedodávají přímo energii, pracují dohromady s ostatními živinami (makronutrienty): sacharidy, bílkovinami a tuky. V porovnání s makronutrienty jsou vitamíny a minerály potřebné v menším množství, proto mikronutrienty.

Vitamíny

Vitamíny se účastní téměř všech biochemických reakcí, podílejí se na metabolismu cukrů, tuků i bílkovin. Posilují imunitní systém, pomáhají bojovat proti chorobám a alergiím, odstraňují únavu a jsou důležité pro krásu a duševní pohodu.

Jsou důležité pro krásu a duševní pohodu. Je potřeba mít na paměti, že se mnohé vitamíny vysokou teplotou znehodnocují.

Rozdělení podle rozpustnosti

Podle rozpustnosti se dělí vitamíny na hydrofilní, rozpustné ve vodě a lipofilní, rozpustné v tucích ukládající se do jater a tělesného tuku. Jedině vitamínů rozpustných v tucích si tak naše tělo dokáže udělat zásobu.

Mezi hydrofilní se řadí B komplex (skupina vitamínů B) a vitamín C, mezi lipofilní vitamíny A, D, E a K.

Nedostatek vitamínů se nazývá hypovitaminóza, může být příčinou poruch funkcí organismu. Může být způsobena nedostatečným příjmem vitamínů v potravě, ale také může být průvodním jevem některých onemocnění, při kterých není organismus schopen vitamíny zpracovat.

Úplný nedostatek vitamínů v těle se označuje jako avitaminóza. Nadbytek hypervitaminóza. Nadbytek hydrofilních vitamínů tělo vyloučí močí, nadbytek lipofilních se usazuje a může vést k toxicitě jater.

Hydrofilní vitamíny

Lipofilní vitamíny

Minerální látky

Platí, že organismus negativně ovlivňuje nedostatek, ale i nadbytek minerálních látek. Minerální látky jsou látky anorganické. Podle množství, které tělo potřebuje, je dělíme na minerály a stopové prvky. Udržují v organismu stálé vnitřní prostředí, regulují, aktivují a kontrolují metabolické procesy a jsou důležité pro vedení nervových vzruchů.

Minerály

Minerálů potřebuje lidské tělo řádově miligramy za den. Mezi minerály se řadí vápník, hořčík, fosfor, draslík a sodík.

Stopové prvky

Potřeba stopových prvků se počítá na mikrogramy za den. Nejdůležitějšími stopovými prvky jsou železo, měď, zinek, mangan, křemík, jód, chrom, fluor a selen.

Přestože se obě skupiny v organismu vyskytují ve stopových množstvích, jsou pro jeho správnou funkci nezbytné. V první fázi výživové nedostatečnosti je organismus ohrožen především nedostatkem vitaminu rozpustných ve vodě (zejména vitamin C a vitaminy skupiny B), po 14–21 dnech je však nezbytné dodávat i stopové prvky a vitaminy rozpustné v tucích. Pokud je organismus ve fázi těžké malnutrice nebo jsou známky zvýšených ztrát (např. ztráty zinku střevními píštělemi nebo ztráty železa při krvácení), je třeba podávat vitaminy a stopové prvky do organismu okamžitě po zahájení intenzivní nutriční podpory.